מאת דגנית ידיד-אל  - אפיקי נדל"ן

מאת דגנית ידיד-אל - אפיקי נדל"ן

ההבדל בין מחיר מטרה לבין מחיר למשתכן

מחיר מטרה ומחיר משתכן

מחירי הדיור בארץ עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, מה שמביא זוגות צעירים ואת כלל האוכלוסייה, לחפש פתרונות זמינים באמצעותם יוכלו לרכוש נכסים במחירים בהם יוכלו לעמוד. בין הפתרונות הללו אפשר למנות את מחיר למשתכן ומחיר למטרה, שתי שיטות שכדאי להכיר את ההבדלים המהותיים ביניהן, על-מנת לבחור את הטובה ביותר עבורכם.

מהו מחיר למשתכן?

תכנית מחיר למשתכן מציעה למכירה קרקעות לבנייה ומעניקה את הזכות לבנות את הדיור על הקרקע, ליזם הזוכה במכרז. מי שמציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה לכל משתכן, על-פי התנאים שנקבעו במכרז, הוא זה שזוכה. הדירות צריכות לעמוד בתנאים ובמפרט שנקבעו על-ידי משרד הבינוי והשיכון ולכלול 6 דירות לפחות. המשתכנים יכולים להגיש בקשה להיכלל בתוכנית, בהתאם לתנאי זכאות שגם הם נקבעו על-ידי משרד הבינוי והשיכון: זוגות צעירים, זוגות המתגוררים בשטח הרשות המקומית מספר מסוים של שנים, בעלי מוגבלויות שונות, הורים עצמאיים ועוד, יכולים להגיש בקשה על-מנת לנסות ולזכות בדירה בפרויקט מחיר למשתכן.

ההבדל בין מחיר למשתכן למחיר מטרה

“מחיר מטרה” היא תכנית נוספת לדיור בר השגה, רק שאינה מבוססת על הגשת בקשת זכאות, כי אם על כניסה להגרלה אקראית, שנערכה על-ידי משרד הבינוי והשיכון. התכנית עוררה ביקורת רבה, בשל העובדה שהסתמכה על מנגנון שרירותי ומנותק מצרכיהם של אלו הזקוקים לסיוע ברכישת דירה. המגרילים זכו לעיתים בדירות בערים בהן לא היו מעוניינים לגור ובנוסף, נטען כי התכנית פוגעת בתחרות הטבעית בתחום הנדל”ן ומעוותת את תמונת ההיצע והביקוש האובייקטיבית. התכנית כללה הגרלה על כ 1500 יחידות דיור בלבד, בטרם הופסקה על ידי שר האוצר דאז משה כחלון, שעודד את תכנית מחיר למשתכן, כעדיפה.

מחיר למשתכן מצב הנכסים הפתוחים

נכון לכתיבת שורות אילו בתאריך ה 30.6.21  אין פרוייקטים להם ניתן להירשם למעט כמה עשרות יחידות בג’סר א-זרקא. מעבר לכך קיימים כמה עשרות פרויקטים של מחיר למשתכן, מעכו בצפון ועד לנתיבות בדרום שיפתחו להגרלה בחודשים הקרובים.

צפייה במפת הפרוייקטים הפתוחים

בראש העין נותרו בסך הכל פחות מ 500 דירות להן אמורה להיפתח ברשמה בעתיד לאחר שנבנו בשכונות החדשות קרוב ל6000 –  יחידות דיור בפרויקט מחיר למשתכן.

אפיקי נדל”ן  – נדל”ן בראש העין

אז כפי שאמרנו, ראש העין החדשה נמצאת כרגע ללא מלאי דירות של מחיר למשתכן אליהן ניתן להירשם. אבל אצלנו באפיקי נדל”ן תוכלו למצוא מגוון נכסים לכל כיס בכל שכונות ראש העין. נכסים בלעדיים במחירים מדהימים.  דברו איתנו. 

דירות למכירה

דירות להשכרה

דירות גן

פרטיים ודו משפחתי