מאת יוסי חיים ודגנית ידיד אל

מאת יוסי חיים ודגנית ידיד אל

5 טיפים ללקיחת משכנתא

מה חשוב שתדעו רגע לפני

לרובנו רכישת דירה היא למעשה ההשקעה הכספית הגדולה ביותר שנעשה אי פעם במהלך חיינו. 

הדרך לדירה מתחילה מהון עצמי שצברנו במהלך חיינו או קיבלנו לרוב מבני משפחה קרובים. רק לאחר שצברנו סכום מספק, נוכל לקבל את היתרה הדרושה לנו בצורת הלוואה מהבנק. אנחנו מכירים את ההלוואה הזאת בשמה הנפוץ -״משכנתא״. 

בישראל כל משק בית שני לוקח משכנתא, כאשר הסכום הממוצע למשכנתא חדשה הוא כ- 650,000 ש״ח. חשוב לזכור שמדובר במוצר פיננסי מורכב, ולכן רגע לפני שאתם יוצאים לדרך, חשבנו לשתף אתכם ב-5 טיפים ללקיחת משכנתא: 

טיפ מספר 1 ללקיחת משכנתא – עשו שיעורי בית

לפני שאתם נכנסים לתהליך, כנסו לאינטרנט ותתחילו ללמוד על הנושא. חשוב שתכירו את עולם המונחים, את המסלולים השונים, מה המשמעות של כל מסלול, איך מחשבים את הריבית ועוד. כך שאתם מגיעים לשלב הבדיקה והבחירה, תוכלו לעשות בחירה מושכלת.

טיפ מספר 2 ללקיחת משכנתא – בצעו השוואה מקיפה בין הבנקים השונים

משכנתא היא מוצר. בדומה לכל מוצר אחר שאתם רוכשים, בין אם בסופרמרקט ובין אם בכל חנות אחרת. אתם משווים את המחירים של המוצרים האחרים? אז על אחת כמה וכמה, עשו זאת גם עם משכנתא. 

כל בנק יכול להציע לכם ריביות ומסלולים אחרים. בגלל גובה הסכום, לרוב ההבדלים, אפילו קטנים, בין הבנקים יכולים להוזיל את המשכנתא בעשרות אלפי שקלים לאורך השנים. אל תהססו ללכת לכל הבנקים באזור מגורכם, רק קחו בחשבון שתוקף ההצעה שניתנת לכם הוא מוגבל בזמן, לכן רכזו את הבדיקות לאורך יומיים-שלושה. 

כך יישאר לכם מספיק זמן לבדוק את ההצעות. ועצה אחרונה, תגיעו לפגישות בלבוש מכובד והתנהגו בנימוס. תתפלאו להתרשמות של הבנקאי ממכם יש השפעה על גובה הריביות שאתם מקבלים.

טיפ מספר 3 ללקיחת משכנתא – נהלו משא ומתן

אל תהססו-תתמקחו! לאחר שקיבלתם הצעות מכלל הבנקים, צמצמו את הרשימה לשניים-שלושה שנתנו לכם את ההצעות הזולות ביותר, ותתחילו לנהל משא ומתן. תתפעלו כמה הנחות תוכלו לקבל. והכי חשוב-אל תשכחו שאתם הלקוחות והבנקים מרוויחים לא מעט מהמשכנתא שהם נותנים לכם. לכן הם יעשו מה שניתן על מנת שתיקחו את המשכנתא דרכם.

טיפ מספר 4 ללקיחת משכנתא – התאימו את גובה המשכנתא ליכולות הכלכליות שלכם

משכנתא נלקחת להרבה שנים, לכן קשה לנו לדעת מהו הסכום החודשי שכדאי לנו להתחייב אליו. עלייה במשכורת, איבוד עבודה, הוצאות כספיות בלתי צפויות או אפילו ילדים נוספים שמצטרפים למשפחה יכולים להשפיע על כמה כסף אנחנו יכולים להקצות מידי חודש. 

גם אם אתם לא יכולים לקחת בחשבון את כל השינויים שיתרחשו לאורך השנים, חשוב לשבת ולחשב מה הוא סכום מקובל שתוכלו לעמוד בו לאור כלל ההוצאות שלכם.

טיפ מספר 5 ללקיחת משכנתא – במידה ונדרש קחו יועץ משכנתא

אתם מתקשים להגיע להחלטות בנוגע למסלולים השונים או מה נכון לכם לאורך זמן? היום זה כבר לא בעיה. 

ישנם אנשים מקצוע שזהו תפקידם. קוראים להם יועצי משכנתא, והם ילוו אתכם בתהליך עד לקבלת הכסף. שימו לב שיועצי המשכנתאות שאתם פוגשים בבנק הם עובדים של הבנק ותפקידם ״למכור״ את המשכנתא שהבנק מעניק ללקוחות פוטנציאלים.

היועצים שאנחנו מציעים הם יועצים חיצוניים. כדאי לברר בין בני משפחה וחברים ולקבל מהם המלצות ליועצים שעשו את העבודה עבורם בעבר. כך תדעו לרוב שיש לכם עסק עם איש מקצוע רציני. 

בנוסף, כדאי לברר מראש לגבי נושא התשלום ליועץ עצמו. יש למשל יועצים שמקבלים את העמלה שלהם ישירות מהבנק לאחר סגירת העסקה ויש כאלה שמקבלים תשלום ישירות מהלקוחות. כמובן שלכל סוג מסלול שכזה יש יתרונות וחסרונות, ולכן חשוב לברר מראש בדיוק למה מתחייב היועץ.

שוקלים לרכוש דירה? תרימו טלפון. אנחנו כאן לייעץ לכם: יוסי 072-3944282 דגנית 072-3944285

אפיקי נדל”ן המקום הבטוח לבית שלך!

דירות למכירה

דירות להשכרה

דירות גן

פרטיים ודו משפחתי